13.09.2022 – Wratislavia Cantans

Już 13 września w kościele pw. Bożego Ciała w Bielawie odbędzie się koncert w ramach 57. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

Po raz kolejny nasze miasto będzie gościć wykonawców muzyki chóralnej, którzy koncertują na Dolnym Śląsku w ramach festiwalu Wratislavia Cantans. W tym roku w Bielawie wystąpi Narodowy Chór Ukrainy DUMKA.

DUMKA to jeden z najstarszych profesjonalnych ukraińskich zespołów artystycznych. Do dziś odgrywa pierwszoplanową rolę w życiu muzycznym i kulturowym swego kraju. Na przestrzeni lat zespół ten prowadzili najlepsi chóralni dyrygenci Ukrainy, koncentrując się wokół bogatej twórczości czołowych ukraińskich kompozytorów. Podczas koncertu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans chór poprowadzi Jewhen Sawczuk – związany z grupą od 1984 roku.Podczas koncertu przeniesiemy się na moment do Ukrainy, by wysłuchać ukraińskich pieśni ludowych oraz sakralnego śpiewu opartego na wyrafinowanej prawosławnej polifonii, m.in. autorstwa Dymitra Bortniańskiego, nazywanego często Palestriną Wschodu. To właśnie chór Dumka był jednym z pierwszych zespołów, które pod koniec XX wieku rozpoczęły starania o odrodzenie się muzyki sakralnej w Ukrainie. W różnych okresach z zespołem owocnie współpracowali czołowi ukraińscy kompozytorzy, w tym Kyryło Stecenko, Jewhen Stankowycz czy Wołodymyr Zubycki.

Koncert odbędzie się 13 września 2022r. o godzinie 19:00 w kościele Bożego Ciała – pl. Kościelny 58. Ceny biletów: 25 zł normalny, 15 zł ulgowy. Bilety można nabyć stacjonarnie bezpośrednio przed koncertem lub online tutaj: >>KLIKNIJ<<. Serdecznie zapraszamy!