MOKiSFilm to nieformalna, amatorska grupa miłośników X Muzy, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie. Zaczątek działalności dała realizacja filmu na podstawie scenariusza „Lorda Ya”, będącego parodią „Władcy Pierścieni”.

Produkcja ta wynikała z organizacji corocznej imprezy fanów J.R.R. Tolkiena TOLK FOLK, jaka w Bielawie odbywa się od roku 1999. Największa scena – scena uczty – nagrywana była podczas trwania tej imprezy, a wstąpili w niej fani z Polski, Czech i Słowacji.

Kolejne produkcje to „Etykieta zastępcza” prezentowana na pokazie specjalnym podczas Festiwalu w Radomiu i bardzo dobrze przyjęta na festiwalu „Filmowe Zwierciadła” w Ostrołęce oraz postapokaliptyczna satyra „Wszyscy są zdrowi”. 

Wszystkie te filmy realizowano na nośnikach analogowych. Obecnie MOKiS oraz wielu z członków grupy ma dostęp do rejestratorów cyfrowych. Przy okazji projektu Bielawskie Centrum Aktywności Lokalnej powstały teledyski „Piosenka o Bielawie” oraz „Dziewczyny z Bielawy”, a całość projektu zakończył film będący zarejestrowanym spektaklem o buncie tkaczy w Bielawie „Krwawy sąd”.

Ponadto powstało kilka teledysków do piosenek Drużyny Trzeźwych Hobbitów – projektu związanego z TOLK FOLK oraz pilotażowy odcinek fantastycznego serialu „Spiritysta”, który nawiązywał do organizowanego w Bielawie Festiwalu Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów.

Ostatnim filmem jest bardzo dobrze przyjęty przez publiczność obraz, będący ekranizacją lokalnej historii „Legenda o Zielonym Myśliwym”. To w pełni lokalna produkcja wykonana dzięki dofinansowaniu z programu Bardzo Młoda Kultura, przy której, w dużej mierze, pracowała młodzież z bielawskich szkół.

Rokrocznie grupa realizuje krótki spot promujący Nocny Maraton Filmowy, organizowany przez Kino MOKiS, jak również odpowiada za realizację filmowych relacji z niektórych wydarzeń.

W 2020 roku na kanale MOKISFilm pojawiły się także warsztaty tworzenia kukiełek oraz inscenizacji w ramach programu pn. “SIEĆ W DOMU” – więcej na stronie www.siecwdomu.mokisbielawa.pl

W planach grupy są kontynuacje ekranizacji lokalnych legend i następnych odcinków „Spiritysty”.

„Do Rivendell i bez powrotu”
“Wszyscy są zdrowi”
“Spiritysta”
„Piosenka o Bielawie”
„Dziewczyny z Bielawy”
„Krwawy Sąd”
„Legenda o Zielonym Myśliwym”
„Pieśń Luthien”