W 1997 r. przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki powstała Jednoosobowa Sekcja Tolkienowska WIEŻA, działająca w Bielawie. Założycielem i jednoosobowym “ciałem sekcyjnym” był fan prozy JRR Tolkiena, pracownik bielawskiego MOKiS-u Jarosław Florczak „Bregalad”.

Z inicjatywy sekcji były organizowane pierwsze plenery malarskie, w których artyści uwieczniali lokalne pejzaże w nawiązaniu do Tolkienowskiego Śródziemia, heppeningi i w końcu pierwszą imprezę plenerową TOLK FOLK. Do sekcji zaczęli dołączać się inni lokalni fani Tolkiena, którzy wnieśli wielki wkład w dalszą działalność. Już pod koniec ubiegłego wieku sekcja liczyła ok. 10 osób, więc jej nazwa została zmieniona. Wycięto z niej wyraz “jednoosobowa”.

Początek XX wieku to coraz ciekawsze inicjatywy, imprezy, konkursy oraz pierwsze pomysły na inscenizacje bitew. Należy tu nadmienić, że wejście Polski do Unii Europejskiej przysłużyło się do realizacji tych największych zamierzeń: “Bitwy Pięciu Armii” i “Upadku Gondolinu”, ale największe znaczenia ma bardzo aktywny w nich udział fanów Tolkiena, którzy przyjeżdżają na TOLK FOLK nie tylko z całej Polski, ale także z Czech i Słowacji. Przy okazji TF-u powstało wiele ciekawych projektów, jak ekranizacja amatorskiej parodii „Władcy Pierścieni” wg scenariusza jednego z fanów Lorda Ya „ Do Rivendell i bez powrotu”, zespół „Drużyna Trzeźwych Hobbitów”, którego wydana płyta „Księga zaginionych pieśni” stała się tolkienowskim wydarzeniem roku 2008. Cały cykl imprez również został doceniony przez najstarszy w Polsce, Śląski Klub Fantastyki, który uhonorował w 2006 r. inicjatora TOLK FOLK-u, Jarosława Florczaka nagrodą ŚLĄKFA w kategorii „Fan roku”.

Przez kolejne lata TOLK FOLK zaczął się zmieniać. Stał się wspólną imprezą wszystkich fanów JRRT w Polsce i przez nich, w dużej mierze, współtworzoną. Pojawiły się gry terenowe, wykłady, konkursy organizowane przez osoby nie mieszkające na stałe w Bielawie, ale przygotowujące konkretny program i realizujące go na miejscu. Program, informacje i poszczególne elementy imprezy omawiane i przekazywane są przez internet. Ostatni dzień imprezy to podsumowania i życzenia. To na końcowym zebraniu padają propozycje działań na kolejny rok, tematy inscenizacji bitew, propozycje zmian itp. TOLK FOLK to impreza wszystkich fanów Tolkiena w Polsce i każdy kto się na nim pojawi zawsze znajdzie coś dla siebie.

Z tego też tytułu narodził się pomysł powołania Stowarzyszenia, w którym zasiadają uczestnicy z całego kraju. Stało się ono głównym trzonem działalności S.T. WIEŻA (ośrodek przekazał nazwę Stowarzyszeniu). MOKiS obecnie jest jednostką patronującą i wspierającą działania TOLK FOLK, które zgodnie ze założeniami, mają zawsze odbywać się w Bielawie.

Strona Stowarzyszenia i imprezy pod nazwą TOLK FOLK : http://tolk-folk.pl/